Otázky a odpovědi

otazky-a-odpovedi

AIDS a podpora při chemoterapii

Co byste doporučila na AIDS, akutní leukémii a na lymfatické uzliny? Na AIDS asi nic není, ale budu vděčná za doporučení doplňků stravy k chemoterapii, kterou asi syn bude muset podstoupit.

Přírodní cesta, která by vedla k úplnému vyléčení AIDS, bohužel neexistuje, poměrně hodně přírodních látek ale potlačuje množení viru HIV. Například resveratrol, který zároveň zvyšuje účinnost léků na HIV, dále EGCG, šišák bajkalský, propolis nebo hydroxytyrosol.

Než syn nastoupí na chemoterapii, doporučila bych ráno nalačno kombinaci EGCG a quercetinu a večer kombinaci resveratrolu, quercetinu a šišáku bajkalského. Kdykoliv během dne s jídlem pak doplňujte selen.

V okamžiku nástupu na chemoterapii je možné užívat některé doplňky stravy, které snižují její negativní vedlejší účinky. Určitě je vhodný vitamin K2, ten dokonce zvyšuje účinnost chemoterapeutik, vhodná může být mateří kašička, EGCG nebo kozinec blanitý. Záleží ale i na konkrétním léku, který bude syn užívat, ne všechny kombinace jsou vhodné. Vždy je také lepší výběr doplňků stravy konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Který z epigenetických přípravků je vhodný při artritidě? U většiny píšete, že zároveň posilují imunitu, tak mám strach, aby nedošlo ke zhoršení choroby.

Velmi osvědčený je při artritidě rozmarýn. Je sice pravda, že imunitu posiluje, ale zároveň na ni působí i harmonizačně, takže to nevede ke zhoršení artritidy (silná imunita ostatně také rozhodně neznamená zvýšené riziko této nemoci). Podobné je to i s účinkem rozmarýnu na alergie, kde by se také na první pohled mohlo zdát, že čím více imunitních buněk, tím horší alergická reakce. Rozmarýn zde ale ničí pouze aktivované imunitní buňky, které jsou příčinou histaminové reakce, zatímco ty neaktivované, které jsou nutné pro obranyschopnost, nechává na pokoji. Navíc platí, že rozmarýn sice imunitu posiluje, ale jeho vliv v tomto směru není až tak zásadní – rozhodně je tu řada mnohem účinnějších imunostimulantů.

Dobré zkušenosti jsou i s boswelií nebo kurkuminem.

Je možné užívat na artrózu společně s boswelií i kloubní výživu?

Této kombinace se rozhodně bát nemusíte, naopak patří mezi velmi doporučované. Boswelie totiž zvyšuje účinnost kloubní výživy, zejména pak preparátů, které obsahují nejen kolagen, ale i chondroitin a glukosamin.

Je možné užívat na revmatoidní artritidu boswelii, když beru metotrexát?

Kombinace boswelie s tímto lékem je užívána poměrně často, žádné nežádoucí interakce mezi těmito dvěma léky nebyly zaznamenány. Konečné slovo by ale měl mít váš lékař.

Jak dávkovat astaxantin u člověka, který trpí vysokým krevním tlakem a cukrovkou?

Klíčovou otázkou je, zda berete léky a jaké. Astaxantin je problematický v kombinaci s léky na snižování tlaku a antidiabetiky. Pokud něco z toho užíváte, začněte spíše nízkým dávkováním (4 mg denně), vyčkejte cca 2 měsíce, a pokud se nedostaví žádné potíže, můžete dávku zdvojnásobit. Pokud se váš tlak či diabetes zlepší, je rovněž vhodné se zkusit domluvit s lékařem, zda by nebylo možné léky vysadit či alespoň snížit jejich dávkování.  Doporučuju také kombinovat s omega-3.

Mám zděděnou mutaci BRCA1 a než mi dali termín na odstranění prsou, našli mi malý hormonální nádor v prsu. Je pryč a užívám tamoxifen na 5 let. Chtěla bych užívat něco, abych nedávala možnost tělu, aby bylo oslabené a něco se zas nestalo. Mám totiž od 13 let panickou poruchu a mé úzkosti určitě všemu přispěly.

V případě hormonálně podmíněných nádorů je nejlepší volbou indol-3-karbinol, která má výrazné antiestrogenové účinky. Možná (a dokonce i výhodná) je i jeho kombinace s tamoxifenem. Nezapomínejte na dostatečný příjem omega-3 a vitaminu D3. Na psychiku můžete zkusit kombinaci mučenky a šišáku bajkalského.

Můj 14letý vnuk má geneticky podmíněnou zvýšenou hladinu cholesterolu. Má ji i jeho otec, děda zemřel na infarkt krátce po 40. roce věku podobně jako další předci mužské linie. Je pro něho vhodný nějaký epigenetický přípravek na „vypnutí“ genu, který to způsobuje?

Pokud jde skutečně o tzv. familiární hypercholesterolemii, při které je zvýšená hladina cholesterolu způsobena poruchou jednoho genu, rozhodně bych se pouze na přírodní prostředky nespoléhala. Při této nemoci jsou totiž hladiny cholesterolu zvýšené klidně až několikrát více, než je tomu u běžných dospělých s nezdravým životním stylem. Také riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních potíží je zde výrazně vyšší, a to i v mladším věku, a proto je také třeba nasadit opravdu intenzivní léčbu, a to i za cenu rizika vedlejších účinků.

U doplňků stravy není výjimkou, když se po jejich užívání sníží hladina LDL či celkového cholesterolu o 20 a více procent, což je v případě běžné populace báječné, protože tahle hodnota už pro mnoho lidí znamená vyřešení problémů s cholesterolem. Při familiární hypercholesterolemii ale bývají hladiny zvýšeny často i více než dvojnásobně oproti normě, a to už se bez léků řešit nedá.

Kromě toho je ale třeba opravdu důsledně dodržovat zásady zdravého životního stylu, tj. udržování normální váhy, preferovat zdravou stravu s nižším podílem „rychlých“ sacharidů (přemíra cukrů zvyšuje intenzitu zánětlivých procesů v cévách, čímž roste riziko vzniku aterosklerózy právě v důsledku vysokého cholesterolu), dostatkem ovoce a zeleniny a ryb…

Epigeneticky působící doplňky stravy je samozřejmě možné použít, ale je třeba je vybírat s ohledem na jeho medikaci. Pokud vnuk užívá statiny, vyloučila bych preparáty s červenou rýží, protože tato kombinace není vhodná. Zajímavou možností by mohl být artyčok – nejen, že pomáhá snížit cholesterol, ale výrazně podporuje činnost jater, která bývají při užívání statinů výrazně zatížena. Pomoci by mohl i hydroxytyrosol, kterým má silné protizánětlivé a antioxidační účinky, které se při ochraně cév hodí. Samozřejmostí by mělo být doplňování omega-3 a vitaminu D3 (jeho deficit riziko kardiovaskulárních potíží výrazně zvyšuje). Možností je více, ale určitě bych tady doporučila konzultovat výběr doplňků s ošetřujícím lékařem.

Klíčová slova: Artyčok, cholesterol, játra, statiny

Existují nějaké doplňky stravy na myomy?

Dobrou volbou jsou byliny a živiny s fibrolytickým efektem, zkuste například kombinaci kozince blanitého s nattokinázou, vhodný může být i bromelain. Doplnila bych to šišákem bajkalským, ten je pro svůj pozitivní vliv na hormonální systém vhodný prakticky při všech gynekologických problémech. Tradiční evropská fytoterapie rovněž s úspěchem využívá kontryhel.

Klíčová slova: Kozinec blanitý, myom, Nattokináza, šišák bajkalský

Po přečtení článku o šafránu, který vyšel v časopise Meduňka, jsem jej v kombinaci se šišákem bajkalským začala užívat na problémy se spánkem. Tuto kombinaci užívám již druhý měsíc a zdá se, že po pěti týdnech zabrala. Bojím se teď udělat pauzu v užívání, aby se mi problémy nevrátily. Prosím o radu.

Zastávám názor, že žádný doplněk stravy by se neměl užívat dlouhodobě, vždy je vhodné po čase udělat pauzu a prostřídat ho něčím jiným.

Momentálně ale můžete v užívání klidně ještě nějaký čas pokračovat, čtyři měsíce by určitě neměl být problém. Pak můžete zkusit udělat úplnou pauzu, třeba měsíc, nebo kombinaci ihned vystřídat za jiné epigeneticky působící doplňky stravy – skvělá je například mučenka, doplnit ji můžete třeba chmelem nebo L-tryptofanem.

Ani kratší úplné pauzy se ale nemusíte bát – stejně jako chvíli trvá, než přírodní doplňky stravy zaberou, ani po vysazení jejich efekt nevymizí bezprostředně, ale bude nějakou dobu přetrvávat.

Chtěla bych poradit doplňky stravy pro mou 85letou maminku. Trápí ji artróza, křečové žíly, vysoký krevní tlak úbytek energie. Zaujaly mě boswellie, kurkumin, šišák a zázvor.

Kombinace boswellie a kurkuminu je určitě dobrá volba. Starší lidé také obecně velmi dobře reagují na užívání EGCG. Pokud jde o úbytek energie, určitě bych doporučila nějaký adaptogen, v tomto případě asi nejlépe kozinec blanitý nebo ženšen pětilistý.

Co se týče tlaku, určitě bych doporučila artyčok, hydroxytyrosol, a pokud má i zvýšený cholesterol, tak i červenou rýži. Vhodná by mohla být i nattokináza, která pomáhá čistit cévy (vhodná je v kombinaci s kozincem).

Klíčová slova: artróza,Artyčok,boswellie,červená rýže,cholesterol,hydroxytyrosol,kurkumin,senioři,šišák,vysoký krevní tlak,zázvor

Procházím menopauzou a mám potíže s klouby. Snažím se ve svých 56 letech ještě běhat a posilovat, ale začíná mi ubývat energie. Objednala jsem si následující epigenetické doplňky stravy: chmel, ostropestřec, mučenku, granátové jablko, genistein, kurkumin, vitamin K2, boswellii, resveratrol, kozinec a maral. Vím, že chmel a mučenku musím večer, chtěla bych se ale zeptat na užívání dalších doplňků stravy.

V zásadě platí, že můžete v rámci jednoho dne užívat cokoliv, když to oddělíte alespoň třemi hodinami. Nicméně všechno najednou bych přesto neužívala, je toho opravdu hodně. Doporučovala bych to rozdělit třeba na třetiny a točit to. 

Z vámi uvedených doplňků lze vytvořit následující kombinace

  • Chmel + mučenka – před spaním
  • Kurkumin + boswellie – to je top kombinace na klouby, navzájem zvyšují svou účinnost
  • Granátové jablko + kurkumin – tato kombinace je vhodná cca půl hodiny před tréninkem
  • Genistein + kurkumin
  • Genistein + K2
  • Resveratrol + K2
  • Resveratrol + kurkumin – kurkumin zde výrazně zlepšuje využitelnost resveratrolu)

Maral bych doporučovala kombinovat s rhodiolou, působí synergicky a na sportovní výkonnost je to super, ale max 1 měsíc.

Doplňky stravy na menopauzu je vždy vhodné doplnit i šišákem bajkalským, ten je super na všechno, co souvisí s hormony, a v menopauze obzvlášť.

Klíčová slova:  boswellie, chmel, Genistein, granátové jablko, klouby, kombinace živin a bylin, kozinec, kurkumin, maral, menopauza, Mučenka, ostropestřec, resveratrol, vitamin K2

Který z doplňků stravy je vhodný při nově vzniklé epilepsii u pětiletého dítěte?

Velká řada případů epilepsie má epigenetické příčiny, i když to neplatí stoprocentně. Vesměs úspěšné byly i studie mapující účinnost některých živin při léčbě epilepsie, zatím však vesměs probíhaly na dospělých pacientech, nikoliv na dětech. Určitě vyzkoušejte omega3, ty mají výrazný pozitivní efekt téměř na všechno, co se týká mozku, a jejich užívání je vhodné i pro děti. Prodávají se navíc i ve formě ochuceného oleje, takže dítě nemusíte trápit polykáním kapslí. Můžete je zkusit doplnit třeba astaxantinem, ale spíše v nízkém dávkování (pokud máte tablety po 4 mg, tak obden). V případě, že dítě odmítá kapsle, je možné z nich obsah vysypat a rozmíchat v trošce vody – není to sice zrovna dobrota, ale dá se to pozřít.

Proti epilepsii je účinný i vitamin D3, jehož užívání je vhodné i u dětí. Navíc je možné ho kombinovat s omega3 i astaxantinem. Vhoodné by mohlo být i OPC (extrakt z hroznových jader), ten však spíše samostatně. U dospělých je poměrně účinný i kurkumin (v kombinaci s piperinem), ten je však pro děti problematický. Z kapsle ho vysypat nelze, je silně palčivý, a dokonce může dráždit žaludek i po pozření kapsle. Vhodný pro děti není ani resveratrol, protože jde o fytoestrogen, nebo granátové jablko, které zase ovlivňuje metabolismus testosteronu.

Sleduji vaše články v časopise Meduňka a dovoluji se na vás obrátit s následujícím dotazem: Jedná se o štítnou žlázu, konkrétně o dnešní téměř epidemický výskyt hypotyreózy – z laboratorních výsledky se zároveň ukazuje různě zvýšené TSH. Dnes už pomalu každý druhý člověk bere buď Euthyrox, nebo Letrox. Osobně nechci jít touto cestou. Prosím, můžete mi poradit vhodnou kombinaci z těch, které na podporu funkce štítné žlázy doporučujete? Zaujaly mě hlavně kombinace (selen + zinek + jod, selen + kurkumin nebo selen + probiotika). Také by mě zajímalo, na jakém principu je působení těchto produktů založeno – jestli stimulují přímo štítnou žlázu k vyšší produkci T3 a T4 nebo potlačují TRH resp. TSH? Ještě mám jednu všeobecnou poznámku – u všech produktů postrádám dobu užívání – na lačno, před/po jídle?


Máte pravdu v tom, že výskyt hypofunkce štítné žlázy v poslední době výrazně stoupá. Jejich řešení je sice obtížné a jde o běh na dlouhou trať, určitě se ale vyplatí, protože tato žláza ovlivňuje řadu důležitých procesů v těle a její poruchy mohou mít řadu různých nepříjemných důsledků.

Jód jako takový bych spíše než formou doplňků doplňovala v rámci jídelníčku (mořské ryby, řasy).

Jak top kombinaci doplňků bych pak volila kurkumin + šišák bajkalský + selen. Šišák reguluje hormonální systém jako celek, doporučuji ho při všech problémech, které nějak souvisí s hormony. Kurkumin jednak podporuje mikrobiom, jednak působí epigeneticky přímo na štítnou žlázu, kdy ovlivňuje hned několik procesů včetně tzv. natrium-jodidové pumpy, což je mechanismus nezbytný pro vychytávání jódu z krve, aby došlo ke zvýšení jeho koncentrace uvnitř štítné žlázy. Nutně totiž nemusí platit, že když je ve štítné žláze jódu nedostatek, jeho málo také v naší krvi (a stravě), důvodem totiž může být i právě špatná funkce natrium-jodidové pumpy.

Selen je pak součástí antioxidačních enzymů, které jsou nezbytné pro ochranu štítné žlázy. 1x denně bych volila tuto trojkombinaci, 1x pak pouze kurkumin se šišákem. Lepší je to na lačno, pokud vám to ovšem nebude dělat problém (kurkumin může nalačno dráždit žaludek) – v tom případě užívejte s jídlem.

Mám zvýšenou hladinu cholesterolu a zaujal mě přípravek Cholesfit obsahující červenou rýži, hydroxytyrosol a vitamin B5. Zajímalo by mě, zde je tento doplněk stravy možné užívat denně a dlouhodobě, nebo je lepší nějaká časově omezená kúra. V časopis Meduňka jste rovněž psala, že se spolu s červenou rýží nedoporučuje alkohol, třezalka a grep, tak bych rád věděl, jaké jsou pak vedlejší účinky. Nejsem alkoholik, ale rád si dám třeba dvě plzinky o víkendu, tak aby mi to moc neublížilo.

Červenou rýži, která tvoří základ přípravku, je v zásadě možné užívat dlouhodobě, přesto ale doporučuji cca po 3-4 měsících zařadit pauzu alespoň 2 měsíce a třeba v této době zařadit jiné doplňky stravy, které cholesterol snižují – třeba artyčok, kurkumin, resveratrol apod. Při dlouhodobé konzumaci jakéhokoliv doplňku stravy jeho účinnost postupně klesá, tělo je zkrátka potřeba neustále překvapovat.

Alkohol se nedoporučuje z důvodu, že hlavní účinná látka, monakolin K, trochu zatěžuje játra. Ne tak moc jako třeba léky ze skupiny statinů, které se při zvýšené hladině cholesterolu předepisují, ale přesto je opatrnost na místě. Dvě piva o víkendu by vadit nemusela, záleží ale na tom, v jakém jsou vaše játra stavu. Pokud byste po jejich vypití měl třeba pocit, že se po nich cítíte nepřiměřeně přiopilý nebo budete mít po ránu kocovinu, raději bych se toho vyvarovala.

Grep je obecně velmi problematická potravina zejména ve spojení s některými léky, ale platí to i pro některé doplňky stravy. Grep totiž blokuje cytochrom CYP 3A4, který je zapojen do odbourávání některých účinných látek. Kvůli tomu pak dochází k vysokému nárůstu jejich hladiny v krvi, což výrazně zvyšuje riziko negativních vedlejších účinků a dalších potíží. 

Metabolismus řady látek ovlivňuje i třezalka, tam většinou dochází ke snížení účinnosti. To platí i pro látky snižující cholesterol – jak léky, tak i monakolin K z doplňků stravy.

Třezalka a grep jsou proto dvě přírodní substance, které je lepší v případě užívání jakýchkoliv léků vynechat.

V roce 2020 mi při preventivní kontrole odběru krve zjistili zvýšené množství krevních destiček. Následně na hematologii potvrdili chronické myeloproliferativní onemocnění JAK2 a esenciální trombocytemii. Příčina je zřejmě v náhlých životních změnách, se kterými jsem se těžko srovnávala a i dnes to ještě nemám zpracované. Více než 20 let se zabývám alternativní medicínou a veškeré neduhy až do teď jsem řešila touto cestou. Epivýživa mě hodně oslovila a věřím, že by mi i pomohla. Můžete mi poradit produkty, které bych mohla užívat?

Vhodnou volbou by určitě mohl být kurkumin nebo resveratrol, u těchto dvou látek totiž byla v rámci studií potvrzena přímo schopnost inhibovat JAK2. Zajímavou možností je také EGCG, tedy epigallokatechin galát, který má silný antiproliferativní efekt. Jako vhodnou bych tedy viděla buď kombinaci EGCG + kurkumin, nebo kurkumin + resveratrol.

Nevím, jestli trpíte i tvorbou vaziva v kostní dřeni, což je v případě myeloproliferativních onemocnění častá kombinace. Pokud ano, určitě bych doporučila kozinec blanitý. Obecně proti tvorbě krevních sraženin je pak skvělou volbou nattokináza, kterou lze dobře kombinovat právě s kozincem blanitým.

Trpím podváhou a ráda bych docílila váhového přírůstku. Mám velmi rychlý metabolismus, zkoušela jsem zvyšovat energetický příjem, ale nepomohlo to. Pomohly by nějaké doplňky stravy? Ve vašich článcích většinou popisujete opačný problém.

Přibírání na váze je obecně dost nesnadná věc. Obecně je efektivnější zaměřit se spíše na nabírání svalové hmoty než tuku, to znamená zařadit silový trénink v kombinaci s dostatečným příjmem bílkovin. V případě žen obvykle spolu se svaly přibyde i nějaký tuk. Pokud jde o doplňky stravy, vyzkoušejte třeba kombinaci rhodioly a maralího kořene.

Je mi 29 let a ráda bych se poradila, které doplňky stravy jsou pro mě vhodné. Pořídila jsem si bromelain, butyrát, EGCG, ženšen pětilistý a Quercetin. Začala jsem už brát Butyrát 2x denně a plánovala jsem co nejdříve přidat přidat bromelain a quercetin, ale jelikož beru antidepresiva, tak moc nevím, jak na to, a jestli to je v pořádku. Protože jsem četla, že se to moc nedoporučuje. Beru Asentra 200 mg, Lyrica 400 mg, Kventiax 100 mg, minimálně Frontin 25 mg. Butyrát jsem chtěla na podporu mikrobiomu, bromelain a quercetin na podporu trávení, hladinu krevního cukru a hubnutí.

Bromelain bych pro jistotu raději nevolila – sice jsem nenašla přímou kontraindikaci, ale neměl by se užívat spolu s benzodiazepiny a Lyrica má v zásadě podobný mechanismus působení (přes GABA receptory). Rozhodně byste ho ale neměla brát v okamžiku, kdy užíváte Frontin (ten patří mezi benzodiazepiny). Navíc se přiznám, že ačkoliv je kombinace quercetin + bromelain poměrně oblíbená, já ji úplně nemusím. Oba tyto doplňky stravy jsou skvělé do kombinací, jejich vzájemná kombinace mi ale nedává moc smysl. 

Za normálních okolností bych na trávení jako top doplněk stravy doporučila artyčok, jenže ten zase není vhodný užívat spolu s antidepresivy. Jako nejlepší volbu bych tady proto asi viděla rozmarýn, ideálně v kombinaci s hydroxytyrosolem. Quercetin k tomu může přidat, ale stačila by tak půlka kapsle (nebo ho vzít obden).

EGCG by mělo být v pohodě, s ženšenem pětilistým bych byla opatrná – s Asentrou by se totiž kombinovat neměl pravý ženšen a ten má některé účinné látky stejné. Pokud pětilistý ženšen přesto vyzkoušet chcete, začala bych tedy velice opatrně, s minimálními dávkami a pečlivě bych sledovala, co to dělá. 

Po poslechnutí vašeho podcastu jsem se rozhodla začít řešit svoje zdravotní problémy právě cestou epivýživy. Trpím vysokým krevním tlakem, nadváhou a procházím menopauzou. Momentálně jsem si objednala quercetin, D3, genistein, kurkumin a resveratrol. Ráda bych se zeptala, jestli jsem objednala dobře a jestli mohu užívat vše naráz.

Objednala jste velmi dobře. Zkombinovat určitě můžete quercetin, kurkumin a resveratrol – jak quercetin, tak kurkumin totiž výrazně zvyšují využitelnost resveratrolu. Genistein bych už k tomu nedávala – sice existují výzkumy ukazující prospěšnost kombinace genisteinu s resveratrolem, mě osobně se ale moc nelíbí. Užívejte ho tedy odděleně (zařaďte pauzu alespoň 3 hodiny), anebo můžete zkusit třeba genistein + kurkumin a resveratrol + quercetin.

Déčko můžete kombinovat s čímkoliv z toho, ale je rozpustné v tucích, takže ho berte spolu s jídlem obsahujícím tuk. Na vaše potíže bych kromě toho ještě doporučila artyčok a hydroxytyrosol – je možné je kombinovat, popřípadě k tomu přidat i třeba resveratrol. Zvažte také vitamin K2.

A ještě jedno upozornění: quercetin není vhodný k dlouhodobému užívání. Ostatní doplňky naopak můžete užívat i dlouhodobě.

Klíčová slova:  Artyčok, D3, Genistein, hydroxytyrosol, K2, kurkumin, menopauza, quercetin, resveratrol, vysoký krevní tlak

Trápí mě děložní myomy a aterosklerózy, a ráda bych proto vyzkoušela nattokinázu. Již ale užívám kombinaci vitaminů K2 a D3 a někde jsem četla, že se z nattokinazy odstraňuje K2. Nevíte proč? A můžu tedy brát oboje dohromady?

Kombinace nattokinázy a vitaminu K2 obecně nevadí – v přirozeném zdroji nattokinázy, tedy v sójovém pokrmu natto, se totiž obě látky vyskytují společně. Vitamin K2 se ovšem nedoporučuje užívat spolu s warfarinem a podobnými léky na ředění krve, z nattokinázy se proto odstraňuje právě proto, aby ji mohli užívat lidé v kombinaci s těmito léky – právě lidé s nemocemi cév jsou pro ni hlavní „cílovka“. 

Pokud tedy užíváte warfarin, v zásadě vadí nattokináza méně než vitamin K2. Jestliže ho ale užíváte dlouhodobě a nedělá vám problém, můžete v tom pokračovat, doporučuju ale opatrnost – začněte s nízkým dávkováním nattokinázy, například tabletu ob den, a sledujte, co to s vámi dělá. Pokud se vyskytnou jakékoliv obtíže (například velké kolísání krevního tlaku), na čas ji vysaďte. Pokud bude vše v pořádku, po čase dávku zvyšte. Při užívání jakýchkoliv léků ale platí, že by měl o vašem záměru brát doplňky stravy vědět váš ošetřující lékař.

Mám počínající osteoporózu a zároveň chci zlepšit stav pokožky. Je možné kombinovat omega3, vitaminy D3 a K2 a resveratrol?

Ano, v zásadě je možné užívat všechny čtyři přípravky, ale raději ne najednou, spíše bych je rozdělila – například ráno omega 3 + vitamin D3 a večer resveratrol + vitamin K2.

Objednala jsem si poprvé šišák, rozmarýnu, bromelain a také Okufit od značky Epigemic. Chtěla bych přednostně řešit alergie, obecně zánět, cévy v oblasti mozku, chronické dutiny, osteoporózu, oči (makula a oční nerv). Teď ale nevím, jak mám tyto přípravky kombinovat. Jestli je brát postupně nebo mohu brát víc přípravků najednou? Je mi 72 let a tyto potíže mám dlouhodobě (kromě očí).

Všechno dohromady bych určitě neužívala. Zkombinovat můžete rozmarýn se šišákem – to je ideální brát na lačno, nejlépe ráno, dobře zapít (aspoň 2 dcl) a ještě tak 20 minut nejíst. V případě potřeby to můžete ještě jednou zopakovat, třeba odpoledne. 

Bromelain můžete vzít těsně před jídlem, třeba před obědem, popřípadě i před večeří). 

Okufit pak kdykoliv, třeba i s jídlem (ale lze i samostatně).

Z dalších doplňků stravy by mohl pomoci například kozinec blanitý, butyrát, na osteoporózu může pomoci například resveratrol, genistein nebo chmel. Nezapomínala bych také na dostatečný příjem omega-3 a vitaminu D3 – obojího mívají lidé ve vyšším věku nedostatek, a přitom je to základ fungování prakticky všeho v těle. Určitě bych se zaměřila také na podporu střevního mikrobiomu. Lidé ve vyšším věku také obecně dobře reagují na EGCG.

Klíčová slova: alergie,Bromelain,Butyrát,chmel,D3,egcg,Genistein,Kozinec blanitý,mozek,oči,omega-3,osteoporóza,resveratrol,rozmarýn,šišák bajkalský

Rád bych se zeptal, zdali je možné se doplňovat minerály a vitaminy v kombinaci 5 až 8 látek, a které z nich považujete za nejdůležitější v rámci zdraví a fungování mozku. Je mi 67 let. Chodím, vnímání času a prostoru je jakž takž. Dle mého názoru. Beru jako prevenci rybí kolagen, hořčík v chelátové formě, zinek, draslík, selen, Q 10, C vitamin v chelátové formě. Co jiného by mi ještě mohlo pomoci na zlepšení kognitivní funkcí a stavu mého mozku? A je pro mě vhodná kombinace Nac a Glycinu?

Pokud jde o vitaminy a minerály, tak platí, že všechny vámi jmenované jsou pro fungování mozku důležité, zlepšení ale zaznamenáte pouze v případě, že jste jich předtím neměl dostatek.

Za zcela zásadní bych považovala dvě esenciální živiny, které vy nezmiňujete: omega-3 a vitamin D3. Obě jsou v populaci těžce deficitní a je problém je získat v dostatečném množství ze stravy (v případě D3 se navíc s věkem výrazně zhošuje i jeho tvorba v pokožce). Naopak zinek, selen, hořčík a vitamin C většinou není třeba užívat soustavně, ale třeba jen v rámci kúry 2-3x ročně.

Přínos NAC (N-acetylcystenu) a glycinu je diskutabilní. Existuje řada studií, které prokazují přínos jejich podávání nejen v oblasti zdraví mozku. Pro zdravého člověka by neměl být problém dosáhnout jejich dostatečného příjmu vyváženou stravou, která obsahuje dostatek všech esenciálních aminokyselin, je ale pravda, že když je dodáme navíc, ušetříme tím tělu práci, což se může hodit hlavně při nějakém oslabení (nemoc, vysoká fyzická zátěž, vyšší věk…). Na druhou stranu ale toto platí i o dalších aminokyselinách, takže by jich člověk ve výsledku musel užívat kvanta.

Pro podporu funkce mozku bych tedy možná spíše vsadila na byliny nebo živiny s pozitivním vlivem na funkci mozku. Vhodná je například rhodiola, rozmarýn, kozinec blanitý, šafrán, ginkgo biloba, resveratrol, EGCG, hydroxythyrosol nebo quercetin.

Obecně hodně dbejte na to, abyste ve stravě snížil podíl substancí snižující zánět (hlavně „rychlých“ cukrů, nasycených tuků, alkoholu a potravních aditiv, a naopak zvýšil konzumaci protizánětlivých potravin (ovoce a zelenina, olivový olej, ryby…). Pro fungování mozku je rovněž nezbytný pravidelný pohyb a dostatečný spánek.

Je možné k dosažení výraznějšího účinku jíst kurkumu s pepřem jako koření, nebo je nezbytné užívat doplňky stravy?

Kurkumin patří mezi epigenetické substance, u nichž lze smysluplných účinků dosáhnout prostřednictvím zařazení do běžné stravy. Kombinaci kurkuminu s piperinem například máte i v kari koření. Aby to ale fungovalo, je třeba dostatečné množství koření konzumovat pravidelně a často, ideálně denně, takže je otázka, jestli jste ochotná jíst každý den stejně ochucené jídlo. Přidání do jídla je u většiny lidí nutné, jedná se o pálivé koření, které si jen tak samotné do úst nedáte.

V jakém dávkování je vhodné užívat šišák bajkalský? Trpím makulární degenerací a artrózou 1. stupně v kyčli.

Na začátku je možné užívat 400-500 mg šišáku denně, zhruba po týdnu až dvou ale už většinou stačí poloviční dávka. Pokud jde o makulární degeneraci, doporučuju vyzkoušet astaxantin. Ten kombinuje epigenetické a antioxidační působení a jeho účinky při této chorobě jsou velmi slibné.

Manželovi našli meningeom v mozkových plenách. Má tetanii nebo možná neuropatii (lékaři se na diagnóze neshodnou), trnou mu ruce a někdy má problém s mluvením. Vše se zhoršuje při viróze. Prošel různými neurologickými vyšetřeními, ale bez výsledku. Užívá korálovec vitaminy B, D3, hořčík, vápník, draslík, přemýšlela jsem i o indol-3-karbinolu nebo resveratrolu. Co byste poradila?

Resveratrol je určitě dobrý nápad, tam jsou dokonce přímo potvrzené účinky při meningeomu. Zkombinovala bych ho s kurkuminem a omega-3. Špatnou volbou by nemusel být ani kozinec blanitý, ten je dobrý na všechno, co souvisí s mozkem.

Vzhledem k vlivu virových onemocnění na stav vašeho manžela bych nevylučovala ani nějakou skrytou infekci. Zkuste eleuterokok, ideálně ve formě lihové tinktury.

Pomohou epigenetické doplňky stravy při mentální anorexii?

Podle posledních výzkumů to vypadá, že epigenetické vzorce hrají poměrně zásadní roli při rozvoji psychiatrických onemocnění, poruchy příjmu potravy nevyjímaje. U osob s anorexií byla například prokázána hypermetylace určitých genů. Zatím se mi však nepodařilo dohledat žádnou studii, která by mapovala účinnost jednotlivých doplňků stravy při léčbě tohoto problému, ani žádnou konkrétní zkušenost z praxe. Nicméně si myslím, že by to fungovat mohlo, nehledě na to, že doplňky stravy mohou pomoci napravit škody epigenetického charakteru, které způsobila dlouhodobá podvýživa. Zde je pár tiipů, které by mohly fungovat.

Omega 3 jde o živinu, která chybí skoro každému a vzhledem k věku dívky je její dostatečný příjem více než žádoucí. Omega 3 navíc regulují právě metylaci genů, a navíc mají i pozitivní vliv na psychiku (zejména v oblasti depresí), takže by mohly léčbu výrazně podpořit. Je vhodné je užívat dlouhodobě, a klidně i současně s léky. Velmi dobře působí v kombinaci s astaxantinem.

EGCG na první pohled může mást, že tato látka se používá při hubnutí, nicméně dokáže regulovat chuť k jídlu i opačným směrem a navíc jde o velice silnou epigenetickou živinu vyznačující se zejména komplexním působením. Může tedy pomoci napáchat škody způsobené podvýživou.
Šišák bajkalský – kromě epigenetických účinků má pozitivní vliv na hormonální systém, jehož činnost bývá při anorexii narušena. I on má pozitivní účinky na psychiku, zejména v oblasti úzkosti. Není ale vhodný k dlouhodobému užívání a velká opatrnost je třeba při užívání antixyolitik (léky proti úzkosti) a některých typů antidepresiv. Může totiž zvyšovat jejich účinnost, takže je nutná spolupráce s psychiatrem.

Resveratrol kromě epigenetických účinků může být vhodný při hormonálních problémech souvisejících s anorexií (např. vymizení menstruace).

Vitamin D3 kromě epigenetického účinku pozitivně ovlivňuje psychiku a navíc je vhodný pro ochranu kostí (anorexie zvyšuje riziko osteoporózy)

Šafrán ten sice nemá epigenetické účinky, jde ovšem o koření s mimořádnými účinky na psychiku, zvláště v oblasti depresí.

Spirulina rovněž nemá epigenetické účinky, ale jde o úžasný koncentrát živin. Kromě vitaminů, minerálů, enzymů či chlorofylu je unikátní především tím, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Při užívání ve vyšších dávkách proto může v poměrně krátké době pomoci zlepšit stav výživ.

Pomohou epigenetické doplňky stravy při migréně?

Pokud jde o migrénu, i ta může mít epigenetické pozadí, léčba je tady ale velmi problematická. Obecně dobře působí živiny se sině protizánětlivým působením, což jsou v rámci epigenetických doplňků stravy skoro všechny (dobrou volbou tady určitě bude EGCG nebo kurkumin). Velmi dobré zkušenosti jsou pak s resveratrolem, který působí na hormonální systém. Jde-li o ženu, vyplatí se nejspíš začít právě s resveratolem.

Dcera (23 let) trpí depresemi. Po přečtení vašeho článku v Meduňce jsem jí začala dávat šafrán, kromě toho bere, hořčík, mučenku, koupily jsme i vitaminy E, B, zinek, selen a omega-3. Pomohlo by přidat něco na střevní mikrobiom?

Mučenka sice při depresích pomoci může, ale má jednu velkou nevýhodu: je hodně zklidňující, občas může působit i trochu tlumivě (naprosto skvělá je ostatně při úzkostech), a při depresích člověk potřebuje spíše dostat se z pasivity. Užitečná by byla v případě, pokud by měla dcera zároveň problémy se spánkem nebo narušený denní režim. V takovém případě bych ji podávala večer, vhodná je například její kombinace s tryptofanem, který může být rovněž při depresích prospěšný.

Těch vitaminů a minerálů je možná trochu příliš – od nich je totiž možné čekat zlepšení jen v případě, že člověku chybí. Doužívat to dcera samozřejmě může, ale pak už bych ponechala možná jen ten hořčík, popřípadě možná ještě doplnila D3.

Omegu určitě ano, ta je důležitá při všem, co nějak souvisí s mozkem.

Šafrán je super, ale chce to vydržet aspoň dva měsíce, než se užívání více projeví. Moc se mi líbí jeho kombinace s chlorellou – při depresi je opravdu často narušená rovnováha střevního mikrobiomu a na to je chlorella skvělá. Podobně působí i kombinace chlorela + kurkumin, na střevní mikrobiom je možná ještě efektivnější. Kurkumin je navíc silně protizánětlivý, což je při depresi také důležité.

Další velmi dobrou volbou je ginkgo biloba – působí nejen protidepresivně, ale zlepší i mentální výkonnost, která bývá při depresi často narušená. Pokud by navíc nebylo zbytí a dcera musela začít užívat antidepresiva, lze s nimi gingko dobře kombinovat a zvyšuje se účinnost i nižších dávek léků.

Doplňky stravy je ovšem při depresích vždy vhodné doplnit psychoterapií.

Mám diagnostikovaný karcinom prostaty v současné době metastazující do lymfatického systému. Jsem již dva roky na hormonální léčbě snižující testosteron i s jejími negativními účinky. Za poslední čtvrt roku mi stouplo PSA z 6 na 25. Mohu si pomoci v boji prostředky epigenetiky?

Prostředky epigenetiky samy o sobě rakovinu nevyléčí, mohou ale léčbu výrazně podpořit. 

Na nádory prostaty funguje skvěle kombinace indol-3-karbinolu s kurkuminem. 

Velmi vhodná by mohla být i kombinace kurkuminu s granátovým jablkem. Ta je navíc kromě protinádorového působení i silně protizánětlivá (vzestup PSA nemusí nutně znamenat zhoršení rakoviny, může být dán i přítomností zánětu) a granátové jablko by mohlo i pomoci zmírnit negativní účinky antitestosteronové léčby. Granátové jablko sice samo o sobě produkci testosteronu podporuje, účinky léků by však zde měly jednoznačně převážit.

Zajímavou možností by mohlo být i užívání butyrátu. Jde o mastnou kyselinu s krátkým řetězcem, která je za normálních okolností produkována některými střevními bakteriemi a která je nutná pro správný průběh řady procesů v těle. Protirakovinná léčba ovšem často narušuje střevní mikrobiom, což vede k nedostatečné tvorbě butyrátu, a jeho užívání by tak mohlo pomoci. Navíc tato látka působí i protizánětlivě a také protinádorově, přičemž pomáhá potlačit i tvorbu metastáz.

Tvorbu metastáz rovněž pomáhá potlačit i bromelain z ananasu nebo EGCG ze zeleného čaje.

Klíčová slova:  alergie, Bromelain, Butyrát, chmel, D3, egcg, Genistein, Kozinec blanitý, mozek, oči, omega-3, osteoporóza, resveratrol, rozmarýn, šišák bajkalský

Je mi 56 let. Trpím nadváhou (sedavé zaměstnání – 8 hod hodin u PC), mám problém s dýcháním, kosti, klouby, oči, menopauza, potřebuji čistit krev, mám kožní problémy a alergie-beru dračí krev, v minulosti nakažena žloutenkou typy C z transfuze, i ledviny bych potřebovala podpořit, čistit střeva – no je toho dost :-). Nevím, s čím nejlépe začít. Nicméně, potřebuji v první fázi podpořit hubnutí, takže střeva (metabolismus), zažívání, plíce – dýchání. 

Měla jsem vybráno: boswelie, EGCG, genistein, kozinec, resveratrol, magnesium. Nicméně se mi zdá, aby toho nebylo dost.

Pokud potřebujete takto kompletní změnu, začala bych tím, co vůbec nezmiňujete: kombinací omega-3 a vitaminu D3. Obě živiny jsou v běžné populaci těžce deficitní, a bez nich přitom v těle nebude fungovat vůbec nic. 

K tomu pak můžete přidat ještě něco dalšího. Možná by nebylo špatné začít kozincem – je to krom jiného velice silný adaptogen, takže vás „nakopne“, dodá vám energii, což je na začátku snah o jakoukoliv změnu potřebné, a navíc má i spoustu dalších pozitivních účinků. Doporučovala bych ho zkombinovat buď s rhodiolou (tam bude výraznější energizující efekt), nebo se šišákem bajkalským, který je skvělý na podporu hormonální regulace (v menopauze je super).

Kozinec berte ráno nalačno, zapijte ho 2–3 dcl vody a cca 20 minut poté nejezte. Můžete přidat i další dávku v brzkém odpoledni. Omega-3 a D3 si můžete dát třeba s obědem. K tomu by šel přidat i hořčík – ten zásadně večer.

Po 4–6 týdnech zachovejte užívání omega-3 a D3 a kozinec vyměňte za něco jiného – můžete zkusit třeba genistein. Zkombinovat ho můžete třeba s EGCG (tuto kombinaci berte výhradně ráno) nebo se šišákem.

Viděla jsem váš rozhovor v rámci Kongresu psychosomatiky a velmi mě zaujal. Především Vaše povídání o následcích covidu. Ráda bych se zeptala, zda může vámi zmíněný Kozinec blanitý a nattokináza pomoci i v případě, že jsem po covidu již delší dobu (první COVID s těžkým průběhem 2,5 roku zpátky, poslední ze tří covidů rok zpátky). Od toho prvního covidu mě trápí především rychlá unavitelnost svalů, jako kdyby neměly dostatek energie a kyslíku, ačkoli jsem předtím byla zdravá, aktivní (nyní je mi 31 let). Od té doby se nějak nemohu dostat zpátky do kondice, necítím, že by svaly fungovaly, jako kdysi.

Kozinec s nattokinázou určitě vyzkoušejte, takhle komboinace obecně zabírá na jakékoliv následky covidu. Kromě toho bych ale doporučila ještě pročistit ledviny. Covid může v zásadě napadnout jakýkoliv orgán a ledviny nejsou výjimkou. Jejich zhoršená funkce se pak může projevit při zátěži – většinou je to takový pocit, že mírná zátěž není problém, ale tělo vás nechce pustit do jakékoliv vyšší intenzity.

Top volba je tady Jančův ledvinový čaj. Buď si ho nechte namíchat v nějaké bylinkové lékárně, nebo si kupte sama jednotlivé byliny a smíchejte je. Jsou to stejné díly přesličky, celíku zlatobýlu, rdesna ptačího a rdesna blešníku.

Ráda bych se zeptala, zde může užívání nattokinázy ovlivnit délku menstruace, Beru nattokinázu cca 5 dnů, během toho jsem dostala menstruaci, a v momentě, kdy už mi měla končit a jen jsem špinila, tak se mi najednou zase rozběhlo krvácení. Dříve jsem s tím problém neměla. Žádné léky neužívám.

Případy, kdy může nattokináza ovlivnit menstruační cyklus, jsou sice vzácné, ale vyskytnout se mohou. Na vině přitom není vlastní nattokináza, ale fakt, že se získává z kvašených sójových bobů, a tudíž obsahuje fytoestrogeny. Vysazení bude tedy ve vašem případě nejspíš správné řešení.

Čím ji nahradit? Záleží na tom, z jakého důvodu ji užíváte. Vhodnou alternativou by mohl být například bromelain.

Chtěla bych se zeptat na užívání nattokinázy – zaujala mě celkovými účinky, zejména pak těmi na spike-proteiny. Pracuji ve školství a pod náloží infekcí jsem pořád. Covid jsem měla jen s mírnými příznaky, ale určitě by se hodilo pročistit buňky. Mám ale dotaz ohledně složení – dočetla jsem se, že je to produkt ze sóji a na tu mám alergii. Je možné ji užívat?

Na vaši otázku bohužel neumím spolehlivě odpovědět. Hodně záleží na tom, jestli jste alergická pouze na nefermentovanou sóju, nebo i na fermentované sójové produkty. V sóje se totiž nachází několik desítek proteinů a teoreticky může být alergenem kterýkoliv z nich. Naprostou většinu alergií ovšem způsobují pouze asi čtyři z nich, právě v jejich případě ale dochází při fermentačním procesu k jejich značné degradaci, a proto jsou fermentované sójové produkty výrazně méně alergenní než ty nefermentované. 

Nattokináza se vyrábí z natto, což je fermentovaný sójový produkt, stejně jako například miso nebo tempeh. Ve srovnání s nefermentovanými produkty (sójová mouka, mléko, tofu apod.) je tedy riziko alergické reakce výrazně nižší vyloučit ho ale bohužel nelze. Pokud tedy trpíte méně výraznými alergickými projevy, můžete vyzkoušet, jak budete na její užívání reagovat, v opačném případě bych to ale neriskovala.

Pokud to riskovat nechcete, můžete vyzkoušet bromelain. Jde také o fibrinolytický enzym a mnohé účinky jsou podobné. Velmi dobrou volbou je také kozinec blanitý (astragalus) – nejen, že má také fibrinolytické účinky (byť nižší než nattokináza), ale zároveň jde o velice silný imunostimulant.

Klíčová slova: alergie, COVID-19, Nattokináza

Prosím o radu, které byliny by mi pomohly odstranit nespavost.

Na nespavost určitě doporučuju vyzkoušet mučenku. Pokud zároveň trpíte úzkostmi, je vhodné ji kombinovat se šišákem bajkalským, možná je i kombinace s chmelem.

Dalšími doplňky stravy, které by mohly pomoci, jsou L-tryptofan a šafrán.

Obracím se na vás s prosbou o radu, kde začít v uzdravování. Je mi 59 let, měřím 157 cm a vážím 47 kg. Od 45 let mi začala artróza drobných kůstek na rukou. Věnovala jsem se zdravému životnímu stylu atd., ale geny po mamince si dělají stejně, co chtějí ony. Tak teď nevím, jak dál, kde začít. Potřebuji zpomalit, uzdravit. Kromě artrózy mám i ledvinové kameny ze šťavelanu vápenatého, snížený počet bílých krvinek, osteoporózu, vyšší cholesterol…

Určitě nic nezkazíte, pokud začnete s užívání kombinace boswelie a kurkuminu – ta by byla vhodná, i pokud by nešlo o artrózu, ale artritidu (ta postihuje drobné klouby častěji než artróza). Důležitá je i podpora ledvin, tady doporučuju Jančův ledvinový čaj. K celkovému zlepšení zdraví je ale zapotřebí komplexní přístup s důrazem na stravování, pohybové aktivity, spánek, stres apod., určitě bude zapotřebí dlouhodobější systematické práce. Ve vašem případě bych tedy určitě doporučovala osobní konzultaci v poradně Epivýživy.

Dobrý den, nevím si rady, jak nakombinovat doplňky stravy, a prosím tedy o pomoc: Jsem rok po celkové hysterektomii, byla mi tedy uměle navozena menopauza. Nyní mě už 4 měsíce bolí kolena, kyčle, občas ramenní kloub, tuším možná rozvíjející se osteroporózu. O občasných návalech ani nemluvím, ale hormony nechci. Brala jsem 2,5 měsíce Condrosulfát 800, kolena se o něco zlepšila, po vysazeni ale bolí dál s přidaly se kyčle. K tomu všemu jsem astmatik se zvýšeným tlakem. Co byste mi doporučila? Asi určitě D3, ale dál nevím. Hormonům se zatím se bráním, ačkoliv mi je gynekolog už nabízel. Mohly by vyřešit tu bolest klubů a řídnutí kostí?

Problém je v tom, že menopauza, ať už přirozená, nebo uměle navozená, zhoršuje prakticky vše, co se v těle děje. Bolesti kloubů tak mohou být způsobeny jak artrózou, tak i nedostatečným ukládáním vápníku, protože receptory pro estrogen se nacházejí jak v kloubní chrupavce, tak v kostech, a když v těle chybí estrogen, zhoršují se mnohé klíčové procesy uvnitř těchto tkání.

Určitě bych kromě vitaminu D3 vyzkoušela i trojkombinaci resveratrol + vápník + vitamin K2. Vitamin K2 je nezbytný pro ukládání vápníku do kostí (a zároveň může být prospěšný i při kardiovaskulárních potížích i astmatu). Resveratrol je fytoestrogen, tj. látka podobná estrogenu, která se váže na stejné receptory jako tento ženský pohlavní hormon a díky tomu mj. i podporuje ukládání vápníku. A kromě toho má pozitivní vliv jak na srdce a cévy, tak na dýchací systém.

Kromě toho nezapomínejte na pravidelný pohyb – tělo totiž potřebuje „důvod“, aby začalo kloubní struktury a kosti zpevňovat, a ten mu poskytne právě pravidelná fyzická zátěž. Kromě aerobních aktivit (například svižných procházek nebo cyklistiky) je vhodné zařadit i pravidelné posilování.

Co se týče hormonální substituce, je to vždy na zvážení. Je pravda, že užívání syntetického hormonu by skutečně většinu potíží souvisejících s menopauzou vyřešilo, a to efektivněji než přírodní látky. Stejně jako většina léků, i tyto ale mají vedlejší účinky, mj. existuje i podezření, že mohou zvýšit riziko rakoviny prsu. Přírodní cesta je složitější a v podstatě zahrnuje i nutnost stálého užívání fytoestrogenů – i když totiž pominou akutní příznaky probíhající menopauzy (například návaly), estrogen už bude v těle chybět napořád. Mě osobně dává přírodní řešení problémů souvisejících s menopauzou větší smysl, ale jak říkám – je to o preferencích každé ženy.

Měla bych dotaz k potravinovým doplňkům, jaké zvolit pro vyhání zánětu z těla. Celý loňský rok jsem si vyběhávala zánět achilovky, letos v lednu jsem už více méně jen pokulhávala. Závěr z rtg a uzv: ostruha směřující nahoru a dráždící achilovku. Zkusila jsem toho mnoho. Přes magnet, laser, rázovou vlnu, gely, obklady až po bylinky – jednou jsme spolu řešili na Facebooku medvědici lékařskou, zkusila jsem také rehmanii lepkavou, kurkumin, kelp, jakýsi enzym serrapeptáza… Jeden doktor řekne podpatěnku, druhý řekne ne, radši rovná podrážka a chodit naboso. Ráda bych se vrátila k běhu, ale zatím to stále není možné. Nenapadne vás nějaký zázračný prostředek, jak bych si mohla ještě pomoci. Jenom dodám, že i s ne úplně zdravou achilovkou jsem loni naběhala přes 3 tisíce kilometrů, takže je mi jasné, že během týdne nohu dohromady nedám. Aktuálně bych byla šťastná za klidnou pětku v sedmičkovém tempu bez bolesti…

Mnou doporučovaný odvar z medvědice je sice na záněty achilovek (a obecně všech šlach a úponů) super volba, pokud je ale příčinou opravdu ostruha, je pochopitelně potřeba ji odstranit.

Dobré zkušenosti mám s pohankovou kúrou – prostě jíte každý den jedno jídlo obsahující větší množství pohanky. Ta totiž efektivně rozpouští různé vápenaté výrůstky v těle. Chce to ale vydržet hodně dlouho – měsíc je minimum, při dlouhotrvajících potížích to mohou být až tři měsíce.

Rázová vlna obecně na ostruhy funguje dobře, ale někdy může paradoxně způsobit zhoršení. Tím, že ostruhu mechanicky rozrušuje, mohou při jejím rozpadání vzniknout na povrchu ostré hrbolky, které okolní tkáně dráždí ještě více. Úplně bych ji tedy nezavrhovala, v kombinaci s pohankou může dobu léčby zkrátit. 

Z protizánětlivě působících doplňků stravy směrem k pohybovému aparátu je top kombinace boswellie s kurkuminem, popřípadě je možné ji ještě doplnit šalvějí (například zapít kapsle šalvějovým čajem). To ale může jen pomoci snížit zánět a bolest, s ostruhou samotnou to nic neudělá. 

Vámi zmiňovaná serrapeptáza do jisté míry fungovat může, ale sama o sobě nejspíš neměla na to, aby problém vyřešila. S úspěchem se využívá k rozpouštění vápenatých plaků v cévách, jenže to je přeci jen trochu něco jiného – tam je obvykle vrstva usazenin menší, a navíc enzym po požití nějakou dobu přímo v cévách koluje a může tedy přímo v nich působit, zatímco k ostruze se ho dostane jen malé množství. Serrapeptázu už ale u nás neseženete, byla zakázána. Můžete ale zkusit nattokinázu, to je podobně působící enzym (a narozdíl od serrapeptázy pochází z potravinového zdroje), ideálně v kombinaci s vitaminem K2. Podobně jako serrapeptáza to samo o sobě problém nevyřeší, ale opět do může přispět ke zkrácení léčby.

Každopádně by to ale chtělo na nějakou dobu vyměnit běh za jiný pohyb – určitě je tam nějaká pokročilejší destrukce tkáně a ta se prostě musí zhojit.

Klíčová slova:  achilovka, boswellie, kurkumin, Nattokináza, patní ostruha

Už přes rok navštěvuji hematologii, protože některé položky v mém krevním obrazu nejsou ve vymezeném intervalu. Mám méně erytrocytů a hemoglobinu, zato více MCV. Rovněž bílých krvinek neuroflilů mám pod normu. Lékařka mi naordinovala pouze vitamín B6 a kyselinu listovou. Kromě toho užívám železo, pangamin, víno z černého rybízu, červenu řepu, makový olej. Nepomohla by mi na moji anémii suma?

Suma by na anemii pomoci mohla, jako ještě lepší volbu bych ale viděla rhodiolu – buď samotnou, nebo v kombinaci se šišákem bajkalským, který rovněž podporuje krvetvorbu.

Z toho, co píšete, mě ale napadá, jestli máte v pořádku štítnou žlázu, tyhle problémy s ní někdy mohou souviset. Pokud je v hypofunkci, je třeba přednostně řešit právě tento problém.

Kombinace rhodioly a šišáku by měla fungovat i na podporu funkce štítné žlázy, kromě toho je třeba hlídat i příjem zinku, selenu, omega-3 a D3. Dále je vhodný brutnák a kurkumin, s těmi bych ale spíše počkala na později, s rhodiolou bych to nekombinovala.

Mám diagnostikovanou Parkinsonovu chorobu v počáteční fázi. Dočetla jsem se na vašich stránkách, že by mohlo pomoci EGCG, kurkumin, resveratrol a případně omega 3. Lze je užívat najednou? A jaké dávky bych měla zvolit?

Kombinaci všech zmiňovaných látek bych nevolila. Jako vhodný bych viděla následující postup:

Začněte kombinací Kurkumin + Resveratrol + Omega 3 – 2× denně. Zpočátku volte vyšší dávkování, v případě kurkuminu a resveratrolu určitě nad 500 mg v jedné dávce, omega 3 v kapslích určitě nad 1500 mg v jedné dávce, klidně i více, a pokud máte olej, tak si prostě pořádně lokněte dle chuti. Po cca 4 týdnech můžete dávkování o něco snížit.

Tuto kombinaci užívejte minimálně dva měsíce, klidně tři. Pak můžete zkusit EGCG + omega 3. Omega-3 přitom zařaďte určitě, ty jsou při jakýchkoliv potížích týkajících se nervové soustavy naprosto zásadní (minimálně v zimním období je vhodné k nim přidat i vitamin D3). Velmi užitečný může být i butyrát.

Ráda poslouchám váš podcast, pokouším se zařadit některé doplňky i do své stravy. Ale chtěla bych se zeptat, jestli byste mi něco neporadila na Raynauduv syndrom, kdy mi v zimě bělají, brní a dřevnatí konečky prstů, popřípadě celé prsty, hlavně na rukách. Je to velmi nepříjemný stav, a když ruce přichází k sobě, tak to i bolí.

Jednoznačně nejlepší volbou je ginkgo biloba. Pro větší účinnost bych ho střídavě kombinovala s rhodiolou a kozincem blanitým (rhodiolu nebrat více než měsíc v kuse, kozinec můžete 3 měsíce). Prokrvení zlepší také granátové jablko (můžete v kombinaci se zázvorem, pokud vám nevadí) nebo resveratrolem.

Mám potvrzenou revmatoidní artritidu a artrózu kolen a krční páteře. Kolena dost bolí. Ráda cvičím, cca 3x týdne posilování a pilates. Zatím neberu žádné léky od lékaře a lečím se sama alternativně. Je mi 50 roků. Co můžu dělat, aby se nemoc nehoršila nebo jsem se vyléčila. Artritidu má moje maminka i sestra.

Při revmatoidní artritidě je klíčová podpora střevního mikrobiomu – vhodná je strava s převahou rostlinných složek, dostatkem vlákniny (to je zcela zásadní aspekt), se sníženým obsahem sacharidů s vysokými glykemickým indexem a menším podílem kvalitních živočišných bílkovin. 

Z doplňků stravy bych určitě doporučila kombinaci boswellie a kurkuminu a omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Důležité je i doplňování živin, které jsou při RA typicky deficitní – jde zejména o vitaminy D3 a K2, vhodné může být i užívání koenzymu Q10.

Další vhodné alternativy doplňků stravy jsou EGCG, resveratrol, OPC nebo rozmarýn. Kromě zmíněné kombinace boswellie + kurkumin můžete kombinovat například resveratrol + OPC + rozmarýn + omega-3.

Trpím sekundární amenoreu. Řekla bych, že je to výsledek kombinace stresu z práce, velké fyzické aktivity (běhání cca 90 km/týden) a někdy nedostatku stravy. Asi bych už splňovala definici RED-S. Aktuálně se snažím zapracovat na šetrnějším životním stylu. Po dohodě s mojí gynekoložkou jsme cyklus vyvolaly kombinaci estrogenu a progesteronu. Zajímá mě ale i možnost epigenetiky. Respektive jak podpořit moje tělo k vlastní tvorbě pohlavích hormonů. Klimakterium je sice etiologicky jiný stav než sekundární amenorea, avšak dochází v obou případech k nedostatku estrogenu. Je možná podpořit jeho přirozenou tvorbu některým z uvedených bylin v sekci klimakterium?

„Klimakterické“ doplňky stravy bych nevolila – po těch bych sáhla jen v případě, že by se vaječníky nepodařilo rozfungovat. Na podporu činnosti vaječníků je nejlepší kombinace maliníku a šišáku bajkalského. Maliník klasicky ve formě bylinného čaje (2 lžičky zalít hrnkem vroucí vody a 15 minut louhovat), šišák k tomu můžete například ve formě kapsle – kombinovat to obojí v rámci čaje jde, ale je to komplikované, je to kořen a ten je potřeba povařit. Důležité také je, jestli je v pořádku štítná žláza.

Je mi 32 let, trpím syndromem polycistických vaječníků a v dohledné době budu podstupovat umělé oplodnění (ne kvůli PCO, z jiného důvodu). Poradila byste mi prosím vhodnou kombinaci živin na srovnání hladin hormonů (FSH, LH), podporu otěhotnění a následného správného vývoje plodu? V rámci prevence užívám hořčík, D3, omega3, Zinek a multivitamín + Gynex kapky + kontryhelový čaj.

Určitě vyzkoušejte Coleus forskohlii. To je himalájská bylinka, u níž byla potvrzena přímo schopnost zvyšovat pravděpodobnost otěhotnění právě při PCO.

Další možné kombinace, které fungují jako při PCO, tak na podporu otěhotnění jsou kozinec blanitý + andělika čínská či resveratrol + šišák bajkalský, cokoliv z toho je možné užívat i samostatně. Určitě bych zde přitom doporučovala hlavně šišák bajkalský, ten je skvělý na jakékoliv problémy související s hormony.

Slyšela jsem, že rozmarýn pomáhá při tinnitu. Je to pravda?

Ano, dle zkušeností je jeho účinnost u tinnitu poměrně vysoká, dokonce mnohem vyšší než u často doporučovaného preparátu ginkgo biloba. V ČR jsme již zaznamenali několik případů, kdy došlo po užívání rozmarýnu k ústupu potíží cca o 80 % (dle subjektivního hodnocení uživatelů).

Chtěla bych pomoci svému synovci. Je mu 45 let, v létě 2022 prodělal těžký covid a v prosinci 2023 lehčí. V mezidobí byl stále unavený, měl potíže s očima, častá nachlazení a obrovskou potřebu spánku. Fyzicky nemůže stále skoro nic dělat, ihned se dostaví obrovské vyčerpání. Jako dítě byl astmatik, trochu alergik, jinak snad nic závažného. Prosím o radu – i když jsem si přečetla váš článek na toto téma, nevím, co z toho vybrat.

Obecně při covidu platí, že je třeba rozpouštět drobné krevní sraženiny, které se při nemoci tvoří ve velkém, ucpávají drobné cévy a zvyšují intenzitu zánětu. Dobře zde fungují tzv. fibrinolytickými enzymy, hlavně nattokinána nebo bromelain. Hezká je například kombinace nattokinázy s kozincem blanitým – ten má také určitý fibrinolytický efekt, a navíc jde o imunostimulant s vitalizujícími účinky. Sraženiny dobře rozpouští i tinktura z chilli papriček.

Co se týče únavy, je otázka, co ji způsobuje. Covid v zásadě může prostřednictvím sraženin zhoršit činnost jakéhokoliv orgánu v těle, přičemž častým spouštěčem nadměrné únavy bývá zhoršená funkce ledvin nebo jater. Na ledviny bych zkusila Jančův ledvinový čaj, tím určitě nic nezkazíte – v zimním období je obecně podpora ledvin vhodná téměř pro každého. Dobře zde působí i zmiňovaný kozinec. Na játra můžete zkusit ostropestřec, velmi zajímavou možností je ale i artyčok, který má zároveň příznivý vliv i na cévy.

Klíčová slova:  COVID-19, játra, Kozinec blanitý, Nattokináza, únava

Jak dlouho mohu užívat boswelii?

Obecně u bylin platí, že je není vhodné užívat kontinuálně, protože pak ztrácejí účinnost. Doporučuju tak tři měsíce a pak udělat aspoň dva měsíce pauzu.

V kterou denní dobu je vhodné užívat epigenetické doplňky stravy? A mám je brát nalačno, nebo raději s jídlem.

Veškeré byliny i většina epigenetických živin je účinnější, pokud je užíváme nalačno. Výjimku tvoří vitaminy rozpustné v tucích, tedy D3 a K2, ty je naopak pro optimální vstřebávání nutné užívat s jídlem obsahujícím určitý podíl tuku. Pokud jde o denní dobu, tak záleží na konkrétním preparátu. Byliny a živiny, které mají povzbuzující účinky nebo zvyšují prokrvení, je vhodné užívat spíše ráno nebo v dopoledních hodinách.

Už delší čas užívám rozmarýn v kapslích, účinně mi upravuje krevní tlak. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho je možné rozmarýn užívat.

U bylin obecně platí, že je lepší je neužívat dlouhodobě, ale nejpozději po třech měsících udělat pauzu (aspoň dva měsíce). Po tuto dobu můžete zvolit jiný doplněk stravy s pozitivním vlivem na tlak (např. Coleus forskohlii, ginkgo biloba, resveratrol, hydroxytyrosol apod.) a pak se opět k rozmarýnu vrátit.

Prosím o radu, jaké doplňky stravy bych měla užívat. Je mi 66 let, beru léky na snížení tlaku a cholesterolu. Ráda si dám bílé víno, jsem nekuřák.

Základ by měla vždy tvořit kombinace omega-3 a vitaminu D3, a to především v období od podzimu do jara. Z dalších doplňků bych vybírala dle aktuálních potíží a potřeb, obecně lze ale říci, že ve vašem věku ženy dobře reagují na genistein, kozinec blanitý nebo EGCG.

Je pravda, že vitamín K2 se vyskytuje v hojném množství v játrech z pecek meruněk?

Meruňková jádra jsou sice zdraví velice prospěšná, obecně ale platí, že obsah vitaminu K2 v rostlinných zdrojích je oproti těm živočišným řádově nižší (až na výjimky typu sójového produktu natto). Pokud chcete K získávat z běžné stravy, doporučuju spíše investovat do kvalitního farmářského másla (od volně se pasoucích zvířat) a vajec od slepic z volného výběhu.

Dnes jsem měl možnost poslouchat vaši přednášku na téma Stáří je volba a musím upřímně konstatovat, že to bylo velmi zajímavé a zároveň se poklonit před vašimi úžasnými znalostmi. Bude mi 61let, absolvoval jsem vojenskou školu a pracoval 14 let v leteckém provozu. V mládí jsem se věnoval dětem na pionýrských táborech, dělal učitele lyžování, závodní kulturistiku a naposledy šest let vedl fitcentrum jako barman i trenér, ale vše skončilo před 17 lety. Vlastní vinou a také díky „dobrým“ kamarádům jsem spadl úplně na dno, vykonávám 25 směn po 12 hodinách za 100 Kč/hod,. abych se opět postavil na nohy. Přestože jsem zůstal na světě úplně sám, dbám o sebe, lehce cvičím a vykonávám rychlé procházky nejen v práci ale i mimo ni. Půl roku staré lékařské prohlídky odběry měly za výsledek, že prý mám všechny hodnoty jako k jako kdyby mi bylo 40 let, což nechápu, poněvadž mužské pokolení po tři generace všichni zemřeli na rakovinu střev a jater. Velice se omlouvám, že vás takto seznamuji se svým životem, ale podstatou je, že přes vaše úžasné znalosti v oblast bylin a doplňků stravy trochu postrádám některé možnosti nahradit levnějšími dostupnými potravinami, jako např. koření kurkuma, červená cibule, česnek, červená řepa, kysané zelí apod.

Zdravá, vyvážená strava je vždycky základ, což ostatně zmiňuji ve většině článků. Platí také, že jako prevence by v zásadě měla stačit. Problém je ale v tom, že potraviny většinou neobsahují prospěšné látky v dostatečném množství na to, aby byly schopny zvrátit již vzniklý problém.

Malý příklad: dávka EGCG, která je účinná z pohledu prevence, je 50 mg, což obsahují 2-3 šálky kvalitního zeleného čaje. Léčebné účinky ovšem začínají na dávce cca 200 mg a v rámci některých studií byly dokonce používány dávky i několikanásobné. Podobně kurkuma je skvělá, k dosažení epigenetických účinků je ovšem potřeba ji konzumovat denně a dlouhodobě, a ještě v kombinaci, které podpoří její vstřebávání (například s černým pepřem), protože sama o sobě se vstřebává špatně. A kdo by chtěl každý den jíst jídlo s kari? 

Pokud ale budeme mluvit o epigeneticky působících bylinách, tam je vždy možné volit levnější variantu a namísto kapslí použít klasickou formu nálevu nebo (v případě kořenů) odvaru ze sušené byliny. Náklady jsou výrazně nižší a účinnost je zde ve většině případů velmi podobná. Navíc lze takto snadno byliny navzájem kombinovat, aby se podpořila jejich účinnost.

Dobrý den, chtěla bych něco pro svoji mamku, je jí 78 let. Dosud je velmi čilá, jezdí autem a pracuje stále jako účetní pro Obecní úřad. Ovšem v poslední době začala dost zapomínat. Vím, že je to tím věkem, ale přesto bych jí ráda pomohla, pokud by se ten proces dal alespoň trochu zpomalit. Zaujal mě tryptofan a ginkgo biloba v kombinaci s rozmarýnem. Je to dobrá volba?

Ginkgo biloba je pro fungování mozku jako celku dobrá volba, protože velice efektivně podpoří jeho prokrvení, a zvláště jeho kombinace s rozmarýnem je velice efektivní. Vzhledem k věku maminky bych se ale přednostně zaměřila na to, jak zpomalit procesy stárnutí v mozku.

Zcela zásadní jsou určitě omega-3 v dávce určitě vyšší než 2 g/den, ale klidně i dvojnásobek. Skvěle působí resveratrol, který můžete také kombinovat s rozmarýnem. Tuto kombinaci je možné užívat jak spolu s omega-3, tak i zvlášť. Pokud má maminka ráda červené víno, tak ať si k tomu trošku dá, úplně stačí decka – resveratrol se pak lépe vstřebává.

Nejčtenější články

Zbavte se závislosti na jídle
Kozinec blanitý
Granátové jablko zlepšuje erekci i zdraví prostaty
Granátové jablko zlepšuje erekci i zdraví prostaty
Ráno, nebo večer? S jídlem, nebo nalačno? Aneb Průvodce užíváním doplňků stravy
Povánoční detox – 5 užitečných typů